Pavel Janda
Encyklopedie vesmíru - vlastníma očima
Whoow !!!
CDčko "Vesmír" se mi dostalo do ruky minulý měsíc. A musím uznat, že do dnešní doby jsem celou encyklopedii ještě stále neprozkoumal. Právě obsáhlost dat a forma, jakou jsou čtenáři podána, patří mezi obrovské klady tohoto dílka.
Celé hlavní menu je uděláno jako jedna velká pracovna na nějaké hvězdárně. Můžete si vybrat z nějakých 15 základních témat. Ty se logicky dále dělí na podtémata atd. Ovládání celého programu je velmi jednoduché a vystačíte si pouze s myškou.
Asi největší část je věnována naší sluneční soustavě a planetám v ní. U každé zmapované planety je k dispozici poměrně podrobná mapa a u všech planet jsou kvalitní fotografie. U každého vesmírného tělesa jsou základní data, jako velikost, stáří, hmotnost atd. Dále je zde uvedeno několik zajímavostí, všeobecně známých informací. Velice zajímavé jsou záběry z planet Venuše pořízené sondou Magellan, a Marsu, který podrobně mapovala například sonda Mariner 10. Pokud jde o nějakou planetku nebo kometu, je zde základní životopisná informace o objeviteli.
Další veliká část je věnovaná výzkumu vesmíru a soupeření USA a SSSR. V této části jsou také zmapovány všechny významné lety do kosmu, jak ze strany USA, tak i SSSR. Pokud jsou zachovány nějaké filmové záběry opravdu významných přelomů v kosmonautice, autoři se je nebáli použít. Samozřejmě, že ne vše je zachyceno na filmové pásce. Proto si autoři pomohli a vytvořili model pomocí počítačové animace. Mnoho vesmírných sond je zde zmenšeno a převedeno do 3D podoby.
Celá encyklopedie je doplněna mnoha kvalitními nákresy, plánky, modely a téměř celá je namluvená příjemným lidským hlasem. Pro svou již zmiňovanou obsáhlost, kvalitu informací a precizní provedení je podle mne tím nejlepším, co jsem v této rubrice kdy hodnotil.
|
Velký dík M. Křivánkovi za zapůjčení CDčka.
|