Janoušek Lukáš

Muž na Měsíci

Jen těžko si lze představit komika, který nemá smysl pro humor. Vlastně, co to je "humor"? Je to něco, co u jedněch vyvolává salvy smíchu, zatímco u druhých pobouření? Nebo je humor něco, co má být vtipné pro všechny? Co když je to ale něco, co vlastně není vůbec vtipné, ale přesto to sklízí úsměch? Ale to by bylo samé "to, něco, co" a to se hodí spíš do nějaké úvahy než do recenze.

Muž na MěsíciTakže znovu. Andy Kaufman byl velice kontroverzní postava v 60. letech v USA. Byl to člověk, který nerozuměl klasickým vtipům, přesto chtěl a dobyl Hollywood jako komik. Jeho život, stejně jako osoba sama, byl velice zvláštní. Plný zvratů a šoků, nevypočitatelný, ale hlavně nespoutaný. Andy byl snílek. Snil o vlastní show, dle svých pravidel, založené na svém "výkladu" smyslu pro humor. Ale to už snad trochu předbíhám...

Do hlavní role, osoby Andyho Kaufmana, obsadil režisér Miloš Forman star Hollywoodského nebe - Jima Careyho. To se ukáže jako dobrý tah hned v prvních záběrech filmu. Jako mistr grimasy zde Carey předvádí největší Kaufmanův úspěch - postavu "prosťáčka" Latky. Ten nás vlastně uvede do děje.

Muž na MěsíciJiž od dětství se v Andym utvářela osoba komika. I když nepochopen, přesto svou scénku s písní o zvířátkách hrál vytrvale pro panáčky na tapetách a malou sestru. S touto show začal vystupovat i jako dospělý amatérský komik. Přestože byl originální, s dětskou říkankou nemohl mít úspěch. Probíhalo období, kdy třel bídu s nouzí, než si ho všiml jistý vlivnější producent, který mu nabídl spolupráci. V jeho roli se představil Danny de Vito (Junior, Dvojčata). Kaufman začal vystupovat v divácky populárních pořadech s programem, který si ušil na kůži sobě i divákům. Na řadu přišlo účinkování v televizních sitcomech (zábavný seriál, kde je pouštěn smích). To však nebylo naplnění pro Kaufmanova složitého ducha, který stále snil o své nezávislé show. Začalo pro něj velmi složité období, které ho provázelo až do smrti. Hledání sebe sama a boj se zákeřnou nemocí. Postupem času už nikdo nevěděl, kdy Andy hraje a kdy žije svůj skutečný život. Proto i jeho oznámení, že trpí zákeřnou rakovinou plic, bylo přijímáno s úsměvem, a proto ještě dlouho po komikově smrti viděli na pódiu, v osobě jiných, svého Andyho Kaufmana.

Film Muž na Měsíci byl natočen určitě pro mladší generaci diváků. Myslím si proto, že o Andym Kaufmanovi neměla většina z nich doteď ani tušení. Bylo jen na dosud našem nejslavnějším režisérovi, jak si se zajímavým námětem poradí. V tomto směru se zajisté podepsaly zkušenosti a léta praxe. Forman prostě dokázal, že i nový zcela americký film může být plnohodnotný. V záplavě crazy-komedií a akčních filmů z bohaté produkce Hollywoodské líhně je film příjemným zpestřením, i když to není pro každého. Nutí vás totiž přemýšlet. Najednou zjistíte, že život komiků není vůbec růžový. Co se vám totiž zdá jako "nezvratná" realita, může být pouhá hra a přesně naopak. V soukromí bývají uzavření a prchliví a asi o tom je Muž na Měsíci. Vlastně, teď mě napadá, že jsem ještě neobjasnil název filmu. Je to prosté a já jsem se k tomu dostal vlastně náhodou. O jinak výborný hudební doprovod se totiž postarali američtí R. E. M. a podle jejich ústřední písně Man on the Moon (člověk na měsíci) je celý film pojmenován.

Muž na Měsíci Muž na Měsíci

Co říci závěrem? Nezbývá mi, než film vřele doporučit. Herecký koncert Jima Careyho, který do role vložil i kus sebe, skvělá režie v osobě Miloše Formana a vynikající hudba od R. E. M. jsou hlavními magnety. A abych nezapomněl, vůbec poprvé jsem zažil, že po skončení filmu zůstalo celé kino sedět na svých místech! Tak tomu už se říká success, ne?