David Majda

The Simpsons

aneb jak nakreslit Homera

Jak tak procházím seznam toho, co všechno jsem ještě nenapsal do 6. čísla Naryany (a ten je teď - v pátek 10. 12. odpoledne - o hodně větší než seznam už hotového), tak zjišťuju, že jsem úplně zapomněl na rubriku Film (s)hit. Aj... kino jsem jaksi v uplynulých pár týdnech nepoctil svou návštěvou, takže zbývá se odvolat (podruhé za existenci Naryany) na takový malý odstaveček o náplni této rubriky v úvodníku prvního čísla. Cituji: ...Nemusí to být jen filmy, které zrovna teď běží v kině, ale i ty na televizní obrazovce... No a od filmů není daleko k seriálům. A ty jsem sledoval v podstatě dva - Star Trek a Simpsonovy. Vylučovací metodou (Star Trek tu byl recenzován nedávno) volím jako téma rubriky Simpsonovic famílii.

Co vám mám o nich povídat? Tahle rodinka bydlící v americkém Springfieldu je už všem notoricky známá (nebo jsou snad vyjímky? [poznámka pod čarou]). Takže něco nového, co tu ještě nebylo, třeba... návod, jak si můžete nakreslit Homera Simpsona vlastní rukou? Tady ho máte:

Návod, jak nakreslit Homera Simpsona.

Hmm, návod je sice hezký, ale má drobný háček (tedy spíš hák) - je anglicky. I když neangličtináři snad na gymplu neexistují (jediným, koho znám, je náš sportovní redaktor Pavel Cimer), jsou tu mezi námi začátečníci, a tak vůbec... prostě jsem text pro vás přeložil. Tady je a buďte prosím shovívaví k mým překladatelským schopnostem:

Nejprve si představte vršek Homerovy hlavy jako kruh a Homerovy vlasy jako dva obloučky. Homerův nos se mírně zakřivuje směrem nahoru, oči jsou dvě kolečka, z nichž druhé je zakryto nosem. Homerova pusa vypadá jako dvě půlky kokosového ořechu, přičemž horní ret je o něco tlustší než u zbytku Simpsonovy rodiny. Homerovo "M" je umístěno na straně jeho hlavy. Homerův límec se nachází přesně pod linií brady. Přední část límce si představte jako "M". Homerovo tělo vypadá stejně jako Bartovo, akorát je o hodně větší. Zbytek Homerova těla je jednoduchý kruh, na který se napojují dvě nohy. Nezapomeňte nakreslit záhyby (manžety) na jeho kalhotách!

Z vlastní praxe můžu potvrdit, že Homer se podle návodu (a hlavně obrázku) namalovat dá, právě teď jeden zdobí můj stůl. Doporučuju nakreslit si nejdřív "drátěnou verzi" obyčejnou tužkou a pak teprve definitivní verzi obtáhnout třeba fixou. Jestli chcete, můžete nám některé své povedené (i nepovedené) výtvory poslat na naši adresu naryana@seznam.cz. Normálně vašeho nakreseného Homera strčte do disketovky (pokud se tam nevejde, tak do CD-ROMky), v mailovacím programu zvolte jako přílohu soubor A:\HOMER_SIMPSON.PV (.PV jako Přímo Vstrčený) a mail odešlete.

Tak, toť o Homerovi pro dnešek vše, příště se možná naučíme kreslit jiného člena Simpsonovic rodiny (ale možná něco úplně jiného a nebo vůbec nic).


Poznámka: Vím dobře, že správně by mělo být "výjimka", nikoli "vyjímka", ale pravidlo o psaní tohoto slova mi připadá natolik nesmyslné a nelogické, že ho (kromě diktátů, kde by z toho plynuly následky na mé známce) ze zásady porušuji. Pokud se s "chybným" pravopisem tohoto slova v mých článcích někdy v budoucnu setkáte, nepovažujte to prosím za pravopisnou hrubku, ale za vyjádření odporu proti nesmyslnému pravidlu.


Janoušek Lukáš

Veselé vánoce

aneb zdraví Mr. Hankey

Radostná doba vánoční se k našim vrátkům blíží mílovými kroky, výlohy obchodů jsou nacpány všelikými stromečky, blikátky, větvičkami, hvězdičkami, řetězy a já nevím jakými dalšími serepetičkami, jen aby co nejvíce přiblížily vánoční atmosféru, ale hlavně aby přitáhly co nejvíce zákazníků, kteří u nich utratí nechutně vysoké sumy, jen aby udělali radost svým blízkým. Všude kolem spousta lidí, maminky v panice pobíhající od dveří ke dveřím, páry procházející se v pochmurném odpoledni po hlavní třídě, vyzdobené lampy a křivý mohutný smrk na náměstí. Tak to všichni známe, tak se to každý rok opakuje. Jako nákupní horečka patří neodmyslitelně k vánocům i pohádky. O jedné takové bych se chtěl trošku zmínit. Má to však jeden háček. Pohádka, která se stala námětem této recenze je totiž určena pouze pro dospělé. Jmenuje se městečko South Park. Cože rodičové, že nevíte o co jde? Zeptejte se svých dětí, ty vám určitě poradí!

Jak to vůbec začalo. Je tomu již několik let, co budoucí autoři seriálu dostali zakázku na natočení vánočního "přání". Za honorář 1200 dolarů natočili krátký šot o tom, jak se Ježíš a Santa Claus vzájemně kopou do zadků a sprostě si nadávají. Postavičky vystřižené z papíru a počítačově animované vyvolali obrovský úspěch. Nervalo dlouho a Trey Parker (30) a Matt Stone (28) dostali zakázku na seriál South Park, který už podle odhadů vydělal více než 100 milionů dolarů.

Pojďme si nyní představit hlavní hrdiny seriálu:

Tak "seznamku" máme za sebou. Ještě bych snad doplnil, že se jedná o osmileté žáky základní školy, kteří v každém díle prožijí neuvěřitelný příběh, založený na bohaté imaginaci (obrazotvornosti - pro neliterární seminářníky), který jednak znamená ránu mezi oči slušných lidí a druhak přinese téměř vždy smrt Kennyho. Možná by to teď chtělo nějaké perličky z jejich bohatých životů. Tak si držte klobouky, jedeme z kopce!

Nejúspěšnějším dílem celé série se stal příběh Mr. Hankey, vánoční hovínko. Začíná školní besídkou, kdy Kyleova matka odmítá kvůli židovské víře tradiční křesťanské symboly. Postupně se ukáže, že každému vadí něco jiného, aby se nakonec všichni shodli na jediném atributu vánoc - víře v Mr. Hankeyho, který naděluje těm, kdož jedí hodně vlákniny. Přestože může vánoční příběh znít drsně, alespoň má jednu kladnou stránku, přežije ho Kenny McCormick, který je v ostatních dílech pokaždé absurdně zabit: Jednou je uklován zmutovanými krocany, podruhé mu ukousne hlavu Ozzy Osbourne, jindy je rozdrcen spadnuvší vesmírnou stanicí Mir nebo je na lovu jelenů "rozprsknut" "ErPéGéčkem" svého vlastního strýce. Proč? Jen tak, aby seriál nikdo nemohl přehlédnout.

Co napsat závěrem? Je to už na vás, jaký obrázek si o seriálu uděláte. Podle mě se bude názor lišit s přibývajícím věkem diváka. Zatímco -náctiletí se na něj (v převážné většině) budou koukat s odstupem jako na trošku drsné, přesto příjemné zpestření jednotvárného života, naši rodičové ho budou (v převážné většině) odsuzovat jako drsnou a vulgární blbost dvou "úchyláků" z USA.

Ať už se na něj díváme z jedné či druhé strany, sledujeme u South Parku při bližším hledání i pozitivní myšlenky: Že rodina je základ světa, k životu potřebujeme toleranci, je třeba chránit přírodu, přátelství zavazuje, zákony patří bohatým, atd. Autoři ho totiž zaměřili jako odpor proti "politické korektnosti", proti obrovskému vlivu peněz a dalším nespravedlnostem na světě. Takže je jen na vás, z jakého úhlu se budete (pokud vůbec) na seriál dívat, jisté je jen to, že městečko South Park oslovilo mnoho lidí na celém světě a jenom triček s jeho motivem se prodalo přes milión.

(čerpáno z týdeníku Květy)