The question

Dá se říct, že současné vymoženosti, které si lidstvo stvořilo samo pro sebe, aby si ulehčilo, zpříjemnilo, anebo jinak zpohodlnilo drsný život v neúprosné buši současnosti, jsou na velmi vysoké úrovni. Člověk je od přírody tvor líný, a proto si musí zaměstnávat všeliké šroubky, řetězy a ozubená kola, aby pracovala za něj. Vývoj sprintuje tak obrovským tempem. (že i Schumacherovo Ferrari nevěřícně kroutí blinkrama).

Na druhou stranu ale musím přiznat, že dnešní technologie je jen o trochu vylepšená technologie starověku, a to ještě ne vždy a všude. Je to divný. Jakto, že staří Egypťani dovedli z jediného kusu mramoru vydlabat tak dokonalou truhlu, že i dnešní nejmodernější laserové řezačky by se při takové kvalitě řezu pořádně zapotily? Jakto, že dokázali postavit stametrové pyramidy s milimetrovou přesností? Radši se už ani dál ptát nebudu, protože kdyby měly všechny otázky začít "jakto, že", tak by jich bylo tolik, že by přestaly tyto klávesy fungovat a pak bych nemoh psát životně důležitý slova, třeba jako: otok, ježek nebo i cizí jako: koža. No ale to jsem se zase nechal trošku unýst a upřímně řečeno, udělali jste velkou chybu, že jste si přečetli posledních 4 a půl řádku. Ale abych vás vrátil do obrazu, tak napíšu ještě jednou poslední důležitou větu. Jak to, že dokázali postavit stametrové pyramidy s milimetrovou přesností? (...a je to tady, už žádnej ježek, otok a koža...). Nu dobrá! Ať si byl starověk technologicky vyspělej. Přeci jenom už to byl ňákej pátek od tý doby, co vstal homó (pro nelatiníky = člověk) z postele, podíval se do zrcadla a zjistil, že už není opice. Ale co teda středověk? Kde je ňákej most Vyspělosťnák mezi starověkem a našimi moderními lety. Proč v této době věda vůči starověku vůbec nepokročila? (...chudák otazník...). Je možný, že přes téměř neustálé válčení lidé všechno zapomněli? (...aúúúúúúú, bolí mě to za něj...). Upřímně řečeno, tato verze mi moc nesedí, no, myslím, že je to absolutní blbost. Na mysl se mi prodírá další, ještě šílenější možnost. Na to jak je vesmír velkej, by byl trochu luxus, aby byla obydlená jenom jedna mrňavá planeta, navíc ještě lidmi. Sice nemám moc rád nudný fakta, ale říkaj, že (jenom) v naší galaxii by mělo bejt minimálně 180 planet, na kterých jsou stejné podmínky pro život, jako na matičce Zemi. Co když existuje nějaká vyšší síla, která trošku pokopla vývoj starověku (...asi tak o dva tisíce let...). Co když to "pokopnutým" lidem začlo pálit a když se až příliš přiblížili poznání, tak je ta tajemná síla opět zakopla zpátky?

Dnes mi připadá, že po dnešním světě chodí stále více "pokopnutých" lidí a naše vývojová technologie se stále zvyšuje. Co se stane až se příliš přiblížíme poznání? Máme si nakoupit polštáře a čekat na další nakopnutí? Nebo, jak to teda bude?...

Janoušek Lukáš