Lukáš Janoušek

Shocking

aneb svět se vážně zbláznil

I když si všichni v redakci myslíme, že je tohle číslo už dost "nadupaný", prostě mi to nedalo, abych do něj nenacpal ještě jednu takovou prťavou, ale o to snad zajímavější rubriku. Vlastně ani nevím, jestli se udrží do budoucnosti, protože nemá jaksi "normální náplň". Chtěl bych do ní vždy najít něco, co zkrátka není normální a nad čím zůstává rozum stát. Abych se přiznal, založit ji mě napadlo až potom, co jsem si přečetl článek, který hodlám reprodukovat. Týká se hongkongského herce Jackieho Chana a je kompletně opsaný z Top Víkend magazínu.

Takže, při premiéře (a možná i derniéře) vám přeju příjemné shocky!

Vo koho vlastně gou?

Když se narodil, byli jeho rodiče tak chudí, že ho chtěli prodat za 26 dolarů. Pak si ale našli práci v Austrálii, kam se celá rodina přestěhovala. Do Hongkongu se vrátili, když bylo jejich synovi sedm let, a přihlásili ho do čínského operního institutu. Tam se deset let zdokonaloval v dovednostech, které si čínská opera žádá: ve zpěvu, tanci, herectví, pantomimě, gymnastice, akrobacii, ovládání zbraní a bojových uměních. Po jejím absolvování už čínská opera nebyla v kursu, a tak se věnoval filmu. V roce 1972 byl dublérem ve filmu Bruce Leeho, líbilo se mu to a od té doby dělal choreografa akčních scén v mnoha hongkongských filmech. V roce 1977 si poprvé zahrál v kung-fu parodii. A právě kombinace komedie a bojového umění se stala později jeho doménou. Mistr bojových umění a skvělý artista Chan si vybudoval pověst na tom, že ve svých filmech nasazuje život, ale nikdy nehraje padoucha. V roce 1989 odmítl roli po boku Michaela Douglese ve filmu Černý déšť, protože měl hrát zločince: "Nemohl jsem to vzít, nebyl by to dobrý příklad pro děti, které mě milují," říká Chan, který sám už má jednoho, dnes už šestnáctiletého syna.

Shocking?!

Charakteristickým rysem Chanových filmů se staly sestřihy nepovedených záběrů, které standardně doprovázejí závěrečné titulky jeho filmů. A právě proto, že si své scény točí zásadně sám, nenajde se v jeho těle kůstka, kterou by během své dvacetileté hvězdné kariéry neměl zlomenou...

Hlava
Božské roucho (1986). Při skoku z vysoké hradní zdi se zlomila větev stromu, na které měl přistát. Následoval pád z devítimetrové výšky a náraz hlavou na skálu. "Kousek mé lebky puknul a vystřelil do mého mozku, až mi z uší začala téct krev," vzpomíná Chan. Po chirurgickém zákroku se Jackie poměrně rychle vzpamatoval. Za půl roku už zase natáčel.
"V hlavě mám teď díru. Můj mozek drží uvnitř kousek umělé hmoty. Když si broukám, tak vibruje."
 
Vlasy
Mnohokrát ohořelé.
 
Tvář
Police story III: Supercop (1992). Zlomené lícní kosti. "Vůbec nevím, jak se to stalo!"
 
Ucho
Incident s pádem a poškozením lebky způsobil, že na jedno ucho téměř neslyší.
 
Horní ret
First Strike (1996). Rozsekl si jej, když nešikovně sjel po hrubě opracovaném žebříku.
 
Zuby
Snake In The Eagle´s Shadow (1978). "Spoluherec Jang Lee Hwang se ukázal být obrovským bojovníkem, když vykopl jeden z mých zubů."
 
Krk
"Krk jsem si zranil hodněkrát," říká Chan. Nejvážnější to při natáčení snímku Project A (1983), kdy si zranil krční páteř během akrobatického pádu z věžních hodin skrz několik plachet. Při dopadu na zem to pěkně luplo...
 
Obočí
Kompletně sežehnuté při explozi auta při natáčení Thunderbolt (1995).
 
Brada
Několikrát zlomená spodní čelist.
 
Hruď
Boží roucho (1986). Několikrát zlomená žebra byla pouhým začátkem pro dislokaci hrudní kosti při pádu z řetězu, na němž byl zavěšen. "To je další kost, o níž jsem nevěděl, že si s ní můžete něco udělat, ale nějakým způsobem jsem to dokázal."
 
Paže
Snake In The Eagle´s Shadow (1978). Během bojové sekvence s mečem mu partner zle pořezal ruku, ačkoli meč měl být speciálně tupý. Nebyl. "Krev tekla všude a já upadl a křičel a kamera vše točila. To, co vidíte na plátně, je opravdická bolest."
 
Oko
Drunken Master (1979). Koutek oka si zranil tak těžce, že skoro přišel o zrak.
 
Nos
Třikrát zlomený.
 
Hrdlo
Ohryzek nalomený tak vážně, že se skoro udusil.
 
Loket
Ošklivě zlomený. "Celá kost čouhala ven."
 
Záda
Police Story (1985). Během sjíždění po stožáru u nákupního centra, který byl navíc obtočený zapnutými světly, si zranil 7. a 8. obratel. Chvíli nebylo jasné, jestli neochrne. Kromě toho se popálil a hnul si s pánví. "Než jsem sjel dolů, sedřel jsem si všechnu kůži z dlaní."
 
Nohy
Rozdrcené mezi dvěma vozy při natáčení filmu Crime Story (1993).
 
Kolena
City Hunter (1992). Těžce zraněná během honičky na skateboardu. "Zranil jsem si kolena tolikrát, že se divím, že v nich mám ještě chrupavku."
 
Kotník
Rumble In The Bronx (1996). Zlomen po skoku do jedoucího člunu. Když mu ho zasádrovali a řekli, že musí odpočívat, dokud se neuzdraví, odmítl. Na nohu si navlékl punčochu namalovanou tak, že vypadala jako teniska, a jako pravý profesionál pokračoval v natáčení.

Ne opravdu nevím, co bych měl napsat do závěru. Po přečtení článku mám sám v hlavě jeden velkej otazník. Tak... asi jenom dlouho pomlčím.